uChest yerli oyun konsolu

 

Üniversite bitirme projem olan, uChest ismindeki oyun konsolu. Ağırlıklı C# kodlama diliyle yazılan bu oyun konsolunda Hibrid ve tek dosyadan oluşan işletim sistemi çekirdeği olan monolitik çekirdek türünü kullanıyoruz. uChest’in işletim sistemi ise Xbox gibi, Windows tabanından güç alıyor. Xbox, Hyper-V ve Windows 10 tabanlı Xbox OS kullanırken uChest, Windows tabanlı uBox’ı kullanıyor. Aslında uBox’ı farklı bir işletim sistemi tabanı için hazırlamak istiyordum. Fakat üniversite bitirme projem olduğu için bir bitirme sürem vardı. Yetişmeme durumu olduğundan sebep bu şekilde bir yol izledim. Diğer konsollardan farklı olarak uChest, hem bir konsol hem de bir PC. Yani isterseniz bilgisayar olarak başlatabilir ve uBox arayüzümüzün PC kısmında Word, Excel, Photoshop yada herhangi bir oyun oynayın. İsterseniz, konsol olarak açın cihazı ve ana odağınız oyun oynamak olsun.

Ayrıca cihaz, oyun geliştiricilerine bağlı olarak hem Xbox hem de Playstation joystiklerini birden destekliyor. Bunun haricinde uChest’e istenilen Bluetooth veya USB mouse ve klavye bağlanabiliyor.

Şu anda bu bir prototip. Bir çok Türk oyun geliştiricisi ile konuştum ve cihaza oyun desteği de sağladık. Ancak yeterli yatırımın bulunmamasından sebep şuanda projeyi geliştirmeyi durdurdum. 

uChest yerli oyun konsolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön